ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ – ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ 06.08.2019

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 06.08.2019

Ενδεικτικός πίνακας με τα ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ – ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ, με διευθέτηση (όπως αναλύθηκε σε προηγούμενη ανάρτηση στις 04.08.2019) από την υπηρεσία.

Τι αναμένουμε σχετικά με την οριστικοποίηση των ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ ΚΕΝΩΝ – ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΩΝ.

• Την ανακοίνωση από το ΥΠΑΙΘ των αποσπάσεων σε υπηρεσίες και φορείς
  • Τις αιτήσεις, εάν υπάρξουν μέχρι 19 Αυγούστου 2019, για χορήγηση μακροχρόνιας άδειας (9μηνη ανατροφής, κλπ)

Σε κάθε περίπτωση ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφασίζει για τις αναθέσεις των μαθημάτων, εντός του ισχύοντος θεσμικού πλαισίου. Επομένως στις 2 Σεπτεμβρίου 2019 η υπηρεσία θα ζητήσει από τις σχολικές μονάδες τα ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ – ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ, όπως αυτά θα έχουν διαμορφωθεί από τις αποφάσεις των Συλλόγων Διδασκόντων, και θα προβεί, εάν απαιτείται, στη διόρθωση των αποφάσεών της. Θεωρούμε όμως αναγκαίο οι εκπαιδευτικοί να έχουν εικόνα, τώρα που καλούνται να υποβάλουν ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ, των υπαρχόντων κενών.

Για το λόγο αυτό οι εκπαιδευτικοί στις προτιμήσεις τους θα πρέπει να συμπεριλαμβάνουν και σχολικές μονάδες, που για την ώρα δεν εμφανίζουν ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΚΕΝΟ, κάτι το οποίο όμως μπορεί να συμβεί στο επόμενο διάστημα ή κατά τη διαδικασία των υπηρεσιακών μεταβολών..